Blog

#18 Inspirujące Piątki

Po świątecznej przerwie wracam z Inspirującymi Piątkami. Mam nadzieję, że chociaż odrobinę tęskniliście.  Końcówka mojego roku była niezwykle szalona i to właśnie niedobór czasu spowodował chwilową pauzę w regularnych wpisach. Początek roku wcale nie jest spokojniejszy, niemniej jednak bardziej pozornie uporządkowany, co pozwala mi na w miarę spokojne tworzenie zarówno w kuchni, jaki i to na ekranie komputera.

1. Znamy menu Złotych Globów 2016

Znamy, albo nie znamy… Polskie media (dwukrotnie słyszałam to w telewizji) jednym głosem od kilku dni powtarzają, że menu tegorocznych Złotych Globów będzie wegańskie. Chcąc dowiedzieć się więcej zaczęłam drążyć temat. Szukałam, szukałam i absolutnie nic na ten temat nie znalazłam. Skąd więc te informacje? Tego chyba się nie dowiemy… wiem jedno – wolę jednak zaufać amerykańskiemu Reutersowi.

Już w najbliższą niedzielę gwiazdy będą popijać wodę z Fiji oraz ekskluzywne drinki na bazie szampana marki Moet & Chandon z dodatkiem malin, cytryny i estragonu. Kucharze przygotują też trzydaniowy posiłek na który złożą się m. in. wołowina i pstrąg w towarzystwie sałatki w stylu azjatyckim. Będzie też deserowe trio: mus czekoladowy na bezmącznym ciastku nasączonym rumem, cytrynowy mus w kształcie kuli z pistacjami oraz migdałowe ciasto kalifornijskie.

 

złote globyy

2. Pyszne torebki!

Jeśli chcesz możesz mieć zawsze blisko siebie kawałek tortu… albo pączka…  albo pankejki! Zadbała o to holenderska artystka Rommy Kuperus, która stworzyła kolekcję 3F czyli food, fashion & fun! Oprócz bajecznych torebek artystka projektuje też pyszne naszyjniki. Sprawdźcie sami w jej sklepie.

 

FoodPurse1.jpeg

3. Kulinarne trendy 2016

Namnożyło się w ostatnich dniach artykułów wieszczących nowe mody kulinarne w 2016 roku. Tak sobie chodzę po sieci i przeglądam te różne teksty i jedno jest pewne – w nowym roku będą rządziły warzywa. To świetna wiadomość! Ludzie z roku na rok są bardziej świadomi swoich potrzeb, coraz częściej zwracamy uwagę na jakość produktów, które trafiają na nasze talerze. Przede wszystkim jednak zwiększa się nasza wiedza na temat zrównoważonej produkcji jedzenia i na temat tego ile żywności marnujemy. To wszystka sprawia, że kuchnia wegetariańska staje się coraz bardziej pożądana. Co jeszcze? O tym poczytacie m. in w F5 i w Natemat.pl

 

kaboompics.com_Top view of lunch table

4. Mądre, piękne i gotują

O dziewczynach było głośno już przed świętami. Kobiety polskiej gastronomii postanowiły działać. Owocem ich działań jest charytatywna akcja „Mądre, piękne i gotują”.  Agnieszka Małkiewicz zaprosiła do studia fotograficznego 6 wybitnych polskich szefowych kuchni: Agatę Wojda, Ewę Malikę Szyc Juchnowicz, Luizę Trisno, Lilianę Filipiak, Basię Ritz i Ewę Olejniczak. W ten sposób powstał kalendarz z ich portretami w trzech konfiguracjach: Mądre i bez okrycia, Piękne i eleganckie oraz Gotują.

W ramach akcji można kupić kalendarz lub kolację z których dochód jest całkowicie przeznaczony na wsparcie i start dla Dolores Idnani i jej córki Kseni (11 lat). W styczniu mija rok od tragicznej śmierci męża i ojca, wspaniałego człowieka i restauratora – Artioma Gyurjyan. Chcemy pomóc Dolores i jej córce wyjść z poważnych kłopotów finansowych, tak aby mogły stanąć do nowego życia i walki o ich lepszą przyszłość bez obciążeń.

 

main

5. Jak nie marnować jedzenia według Francuzów?

Francuski parlament jeszcze w zeszłym roku przyjął prawo, które zabrania tamtejszym supermarketom niszczenia niesprzedanego jedzenia. W praktyce oznacza to, że jedzenie nawet po terminie będzie musiało być rozdane, a nie zniszczone.  W przeszłości nagminnym było niszczenie przeterminowanego, ale jeszcze zdatnego do przydatności, czyli np. nie spleśniałego jedzenia.

Zdaniem twórców ustawy, którą poparły wszystkie partie, jej uchwalenie jest „kluczowym działaniem dla planety”. The Guardian pisze, że Francuzi chcą teraz wprowadzenia podobnych rozwiązań we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wniosek z taką propozycją ma niebawem trafić do Komisji Europejskiej.

Według szacunków każdego roku we Francji marnuje się 7,1 mln ton żywności. Większość, bo aż 67 proc. wyrzucają konsumenci, za 15 proc. odpowiadają restaurację, a 11 proc. sklepy.

  • Share

Brak komentarzy

Odpowiedz