Blog

#15 Inspirujące Piątki

Zapraszam na kolejną część Inspirujących Piątków. Tym razem jest dosyć naukowo, co nie oznacza nudno! Dowiecie się w jaki sposób już niebawem będziemy hodowali „żywność przyszłości” oraz jaki jogurt sprawi, że będziecie szczęśliwi. Przeczytacie również o najdziwniejszych burgerach świata oraz o kulinarnej nowomowie.

1. Domowa hodowla jadalnych robaków

Uwaga, uwaga – teraz będzie coś dla osób o mocnych żołądkach. Jak się okazuje robaki to pokarm przyszłości. To nie żart. Wszystko wskazuje na to, że za 40-50 lat nie będziemy mieli wyjścia i będziemy musieli żywić się insektami. Wszystko przez to, że jest nas coraz więcej, a to oznacza, że za kilkadziesiąt lat zacznie brakować nam żywności. To w wielkim uproszczeniu. Aby lepiej zrozumieć istotę sprawy odsyłam do artykułu. Niemniej jednak możemy zacząć się przyzwyczajać do tego, że obok domowej hodowli kiełków, czy pomidorków i bazylii będziemy mogli postawić sobie hodowlę jadalnych robaków.

roba.900.643.s

fot. http://www.fpiec.pl

 


2. Jogurt waniliowy kluczem do szczęścia

Okazuje się, że jogurt waniliowy wyzwala w nas uczucie szczęścia. Ani wiśniowy, ani ananasowy nie podziała na nas tak jak waniliowy. Odkrył to międzynarodowy zespół naukowców. Na czym dokładnie polegały badania przeczytacie w artykule PAPu. Na podstawie opisanych badań można wnioskować, że zapach wanilii potrafi w ludziach rozbudzać pozytywne uczucia. Rozpylenie go w miejscach takich jak np. poczekalnie szpitalne czy przychodnie mogłoby złagodzić strach pacjentów i zmniejszyć ich niechęć do personelu medycznego.

jogurt


3. Myślisz tak jak jesz!

Nie od dziś wiadomo, że jedzenie wpływa znacząco na nasz mózg. Naukowcy odkryli już naprawdę sporo. Wiadomo np. że jeśli chcemy poprawić sobie nastrój to miska spaghetti będzie świetnym pomysłem. Jeśli mamy problemy z koncentracją, to pomogą tłuste ryby. To, co mamy na talerzu, przekłada się bezpośrednio na nasze reakcje, emocje czy możliwości intelektualne. Dieta może nawet zmienić koleje naszego życia. To niebywałe, ale: według naukowców osoba z „niedożywionym” mózgiem nie do końca panuje nad swym zachowaniem. Przykładem są eksperymenty przeprowadzone w więzieniach o których przeczytacie w bardzo ciekawym artykule w Focusie.

makaron


4. Najdziwniejsze burgery świata.

Szczerze mówiąc jakoś bardzo mocno mnie one nie zadziwiły. W natemat.pl znajdziecie zestawienie kanapek, w którym moim zdaniem zabrakło choćby burgera w czarnej jak węgiel bułce zabarwionej sepią. Dziwność tych burgerów polega na użyciu rzadkiego rodzaju mięsa. Znajdziecie tam zatem burgera z aligatora czy jaka. Sprawdźcie sami.

burgerr


5. Kulinarna nowomowa.

Wpadł mi w oko kolejny fajny i ciekawy tekst – tym razem o kulinarnej nowomowie. O modzie na pasty, lunche i brunche. Jemy lunch zamiast obiadu, placuszki zastępujemy pankejkami, a makaron – pastą. Kulinarna nowomowa świadczy o obyciu, awansie społecznym czy może ignorancji? Sprawdźcie sami co o tym sądzą specjaliści.

pasta

  • Share

Brak komentarzy

Odpowiedz